آشنایی با فولاد، محصولات فولادی و تکنولوژی ساخت آن

۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
در این مقاله با فولاد، محصولات فولادی و تکنولوژی ساخت آن به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با  فولاد و نورد سرد و گرم

فهرست مطالب:

  • تاریخچه فولاد
  • فولاد چیست؟
  • نورد چیست؟
  • نورد گرم چیست؟
  • نورد سرد چیست؟

مقدمه:

با افزایش جمعیت در سراسر جهان به دنبال بهبود استانداردهای زندگی خود، افزایش تقاضا برای فولاد اجتناب ناپذیر است. اگر محصولی از فولاد ساخته نشده باشد، این احتمال وجود دارد که از یک دستگاه فولادی ساخته شود. فولاد در دنیای مدرن ما ضروری است. در اینجا به طور مختصر با فولاد، و محصولات فولادی و تکنولوژی تولید آن به صورت آشنا میشم.

تاریخچه فولاد

با اینکه در قرن هفدهم میلادی خواص آهن به خوبی شناخته شده بود و این عنصر(فلز) دارای جایگاه اساسی در ساخت و ساز بود با این حال شهرنشینی فزاینده در اروپا نیاز به وجود عنصری کاربردی تر از  آهن داشت. کم کم در قرن نوزدهم، مقدار آهن مصرف شده توسط راه‌آهن‌های در حال گسترش، به متالوژی ها انگیزه مالی داد تا راه‌حلی برای شکنندگی و فرآیندهای تولید ناکارآمد آهن بیابند. اما فولاد هنوز به عنوان یک فلز ساختاری اثبات نشده بود و تولید محصول کند و پرهزینه بود. تا اینکه  هنری بسمر روشی مؤثر برای استفاده از اکسیژن برای کاهش محتوای کربن در آهن ایجاد کرد و صنعت فولاد مدرن متولد شد. و محصولات آهنی جایگاه خود را کم کم به محصولات فولادی داد.

فولاد چیست؟

فولاد از آهن و  0.002 تا 2.1  درصد کربن وزنی ساخته می شود. فولاد همچنین می تواند شامل عناصر دیگری مانند نیکل، مولیبدن، منگنز، تیتانیوم، بور، کبالت یا وانادیم باشد. اضافه کردن عناصر مختلف به فولاد بر خواص آن نیز تاثر گذار است. در ابتدایی ترین حالت، فولاد با مخلوط کردن کربن و آهن در دمای بسیار بالا (بالاتر از 2600 درجه فارنهایت) ساخته می شود. در فولادسازی اولیه، فولاد از سنگ آهن  تولید می شود در صورتی که در فولادسازی ثانویه فولاد از ذوب ضایعات فولادی تولید می شود. از کوره بلند برای فولاد سازی اولیه و از کوره قوس الکتریکی برای فولاد سازی ثانویه استفاده می شود.

آشنایی با  فولاد و نورد سرد و گرم

نورد چیست؟

تبدیل فولاد به یک مقطع به وسیله نورد انجام می شود. نورد به معنی کاهش ضخامت است که در صنعت فولاد به معنی شکل دهی فولاد و کاهش ضخامت مقاطع فلزی است.

آشنایی با  فولاد و نورد سرد و گرم

نورد گرم چیست؟

نوردی است که در دمای حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد (۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه ی فارنهایت) بالای دمای تبلور انجام می شود. در این نورد فولاد در مدت زمان مشخص حرارت می بیند و بعد از رسیدن به یک دمای یکنواخت از میان غلتک ها عبور کرده وبعد از رسیدن به ضخامت دلخواه شکل می گیرد.

آشنایی با  فولاد و نورد سرد و گرم

نورد سرد چیست؟

نوردی است که در دمای اتاق و پایین تر از دمای نورد گرم صورت می گیرد. در نورد سرد برای شکل دهی مقاطع فلزی از تنش مکانیکی استفاده می شود.

در همکارآهن محصولات نورد گرم شامل: تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، ورق سیاه و سپری و محصولات نورد سرد شامل انواع ورق، پروفیل، لوله و اتصالات به فروش می رسد برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات کاربردی

فولاد چیست؟

فولاد از آهن و  0.002 تا 2.1  درصد کربن وزنی ساخته می شود. فولاد همچنین می تواند شامل عناصر دیگری مانند نیکل، مولیبدن، منگنز، تیتانیوم، بور، کبالت یا وانادیم باشد.

نورد چیست؟

نورد درواقع فرایند شکل دهی فولاد و کاهش ضخامت مقاطع فلزی است.

نورد های فولاد را نام ببرید.

نورد سرد، نورد گرم

نورد گرم چیست؟

نوردی است که در دمای بالاتر از دمای اتاق برای فرم دهی فولاد و ساخت مقاطع فولادی صورت می گیرد.

نورد سرد چیست؟

نوردی است که در دمای اتاق و پایین تر از دمای نورد گرم برای شکل دهی مقاطع فلزی با استفاده از تنش مکانیکی صورت می گیرد.