پرفروش ترین سایز میلگرد در ایران

۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
میلگرد اصلی ترین عنصر سازه های بتنی است که استحکام  سازه را فراهم می کند. این عنصر سازه ای مهم در سایز ها و گرید های مختلفی تولید می شود و هر سایز کاربرد خاص خود را در ساختمان سازی و صنعت دارد. در این مقاله به بررسی پرفروش ترین سایز میلگرد در ساختمان سازی که  درواقع بیشترین استفاده را دارد خواهیم پرداخت.      

پرفروش ترین سایز میلگرد

فهرست مطالب:

  • پرفروش ترین سایز میلگرد
  • منظوراز سایز میلگرد چیست؟
  • نحوه ی تشخیص سایز میلگرد
  • چه سایز میلگردی مناسب ساختمان سازی است؟
  • کدام گرید میلگرد استفاده بیشتری دارد؟
  • کاربرد سایز های 12، 14، 16 میلگرد
  • کاربرد میلگرد 12
  • کاربرد میلگرد 14
  • کاربرد میلگرد 16
  • سوالات کاربردی

منظوراز سایز میلگرد چیست؟

از آنجایی که میلگرد یک مقطع دایره ای شکل توپراست، منظور از سایز میلگرد اندازه قطر سطح آن است. به عنوان مثال میلگردی که قطری برابر با 5/7 میلی متر دارد با سایز 8 شناخته می شود. سایزهای استانداری برای مقاطع فولادی تعریف شده است که در سراسر دنیا یکسان است. برای میلگرد سایز 6 تا 56  با واحد میلی متر مدنظر گرفته شده است که بیشترین تولید کارخانه های ایران سایز 8 تا 32 می باشد.

پرفروش ترین سایز میلگرد

نحوه ی تشخیص سایز میلگرد

از آنجایی که میلگرد برای استحکام بتن استفاده می شود پس تشخیص سایز آن بسیار مهم است. مهندسان با تجربه و متخصص که سالها در این زمینه کار کرده و تجرب کسب کرده اند به روش چشمی با دیدن و در مواردی که امکان خطا بیش تر است از بند انگشت ها و طناب برای تشخیص سایز میلگرد استفاده می کنند اما باید به این نکته توجه داشته باشیم کوچک ترین خسارت جبران ناپذیری به بار خواهد آورد به همین خاطر استفاده از یک روش علمی امری ضروری است. یکی از روش های علمی که برای این کار استفاده می شود شابلون است. در این روش میلگرد درون شکاف شابلون قرار می گیرد و سایز میلگرد دقیق مشخص می شود. یکی دیگر از ابزار ها استفاده از ابزاری به اسم کولیس است که اندازه دقیق میلگرد را مشخص می کند.

پرفروش ترین سایز میلگرد

چه سایز میلگردی مناسب ساختمان سازی است؟

انتخاب سایز مناسب بسیار مهم می باشد. طبق بررسی مهندسان از نظر علمی و فنی سایز های 12، 14، 16 و 18 مناسب برای ساختمان سازی می باشد. نکته بسیار مهم این است که هرچه سایز یک میلگرد بیشتر باشد ضخامت و مقاومت تسلیم آن نیز بیش تر است به همین دلیل قیمت آن هم بالاتر است. اصولا از سایزهای 12 و 14 میلگرد در پروژه های ساختمانی سبک و از سایز 16 و 18 در پروژه های عمرانی سنگین استفاده می شود.

کدام گرید میلگرد استفاده بیشتری دارد؟

میلگرد ها طبق استاندارد روسی به 4 گرید با نام های A1، A2، A3  و A4  تقسیم می شود. همانطور که در مقالات قبل گفته شد میلگرد A1  بدون آج و میلگرد A2، A3  و A4 دارای آج می باشد.

میلگرد گرید  A3  بیشترین استفاده را در ساختمان سازی دارد. از این میلگرد به عنوان میلگرد طولی استفاده می شود.

کاربرد سایز های 12، 14، 16 میلگرد

کاربرد میلگرد 12

این میلگرد دارای مقاومت بیشتری نسبت به میلگرد 8 و 10 دارد و ازآن برای تقویت بتن استفاده می شود و با مخلوطی از سیمان در داخل بتن قرار می گیرد.

این نوع میلگرد برای استفاده در ساختمان ها ی مسکونی، سوله و استادیوم های بزرگ استفاده می شود.

کاربرد میلگرد 14

از این میلگرد برای ایجاد پایداری در ساختمان های بلند و سازه های بتنی بزرگ مانند سازه های پارکینگ و پل مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد میلگرد 16

نیروی تسلیم این میلگرد از سایزهای 8 تا 12 بسیار بیش تر است. نیروی تسلیم، مقدار نیرویی است که باعث شکستن یک میلگرد می شود. از این میلگرد برای پروژه هایی که سنگین است و بسیار بزرگ است مانند سکوهای نفتی و ساختمان های خیلی بزرگ استفاده می شود.

سوالات کاربردی:

منظوراز سایز میلگرد چیست؟

منظور از سایز میلگرد اندازه قطربیرونی  آن است.

پرفروش ترین سایز میلگرد در ساختمان سازی چه سایزی است؟

12،14،16،18

کاربرد میلگرد 14 چیست؟

از این میلگرد برای ایجاد پایداری در ساختمان های بلند و سازه های بتنی بزرگ مانند سازه های پارکینگ و پل مورد استفاده قرار می گیرد.