مازوت چیست و چه ضررهایی دارد؟

۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
در این مقاله با مازوت آشنا خواهیم شد و ضرر هایی که برای سلامتی دارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فهرست مطالب:

  • مازوت چیست؟
  • استفاده از مازوت چه ضررهایی دارد؟
  • استفاده از مازوت
  • استفاده از مازوت چه فوایدی دارد؟

مازوت چیست؟

مازوت یک هیدروکربن نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام تولید می شود. این ماد ویسکوزیته بالا و کیفیت پاینی دارد و عموما در نیروگاه های حرارتی و موارد مشابه آن استفاده می شود.

در اروپا ترکیب مازوت شکسته شده و به گازوئیل تبدیل می شود. در قدیم  در کشورهای شرقی وشوری سابق که تجهیزات لازم برای تبدیل مازوت به محصولات شیمیایی نبود از مازوت برای گرم کردم خانه ها استفاده می شد.

به کوره های که از مازوت استفاده می کنند در کشورهای غربی کوره های ضایعات سوز می گویند. مازوت به صورت گسترده توسط کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان تولید می شود. مازوت از آنجایی که  گرمای سوختن بسیار بالایی دارد، عمدتا برای گرم کردن بویلرها و تولید بخار از آن استفاده می شود.

مازوت که به آن نفت کثیف  می گویند، غلظت بالایی دارد به همین خاطر برای پمپ کردن آن نیاز به تجهیزات خاصی است. به عبارتی دقیق تر مازوت در واقع یک نوع نفت کوره با کیفیت بسیار پایین است که در بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات مازوت شامل مخلوطی از آلیفاتیک، آروماتیک، هیدروکربن و مقداری نیتروژن می باشد.

استفاده از مازوت چه ضررهایی دارد؟

در اثر سوخت مازوت ترکیبات اکسید های گوگرد تولید می شود. اکسیدهای گوگرد و یا sox ، از گازهای مخربی است که در باران های اسیدی هم شاهد آن بوده ایم. این گاز وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و برای سلامتی مضر می باشد. این گازدر صورتی در هوا به غلظت pp500  برسد، بوی بسیار نامطلوبی دارد و کشنده است.

 دومین ضرر سوخت مازوت، تشکیل سولفات و نیترات  به شکل ذرات بسیار ریز در هوا است. این ذرات با شدت گرفتن آلودگی هوا منجر به آسم و حملات قلبی و تنفسی می شود.

سومین ضرر این سوخت کثیف در هنگام بارش باران و برف است. این اکسیدهای گوگردی منجر به اسیدی شدن بارش می شوند و تاثیرات مخربی دارد. ترکیب این اکسید های گوگردی با آب باعث حل شدن فلزات سنگین با خاک می شود که در نهایت منجر به از بین رفتن ریشه درختان، فرستایش خاک، از بین رفتن پوشش گیاهی و احتمال بروز سیل خواهد شد.

مصرف مازوت بلخص در فصل زمستان منجر به پدیده وارونگی دما  یا اینورژن( کاهش اکسیژن در هوا و افزایش مواد آلوده ساز هوا) می شود.

 استفاده از مازوت

بارها مسئولین اعلام کرده اند هیچ کدام از صنایع و نیروگاه ها بلخص تهران از مازوت استفاده نمی کنند اما حقیقت چیز دیگری است. وزیر نفت آقای بیژن زنگنه اعلام داشت تمایل به استفاده از مازوت نداریم اما در نقاطی از کشور مجبور هستیم. گازوئیل در حدکثر ممکن تولید می شود و امکان  تولید بیشتر وجود ندارد. ما هر مقدار گازوئیل اضافه داریم می دهیم و مقداری که می ماند استفاده می شود.

متاسفانه تعداد نیروگاه های فرسوده در ایران کم نیست و عدم بودجه کافی باعث شده تا جایگزینی نیروگاه ها صورت نگیرد. یکی دیگر از مسائلی که با آن بسیار روبرو هستیم نبود قطعی گاز به دلیل کم بود بلخص در فصول سرد است. مهم ترین مسئله در استفاده از مازون، برق کشور است که باید به سمتی پیش رویم که نیروگاه های برق آبی افزایش و جایگزین شود.

استفاده از مازوت چه فوایدی دارد؟

از لحاظ اقتصادی این نوع سوخت از گاز و برق ارزان تر است. مازوت حاودی مواد منفجره نیست و تنها با سیستم های خاصی می توان آن را مشتعل کرد. پس به راحتی و به دور از موارد امنیتی می توان آن را ذخیر کرد.

لازم به ذکر است با آنکه این سوخت ارزان تر و ایمنی است اما فوق العاده برای هوا مضر می باشد و بهتر است استفاده نشود.

سوالات کاربردی

مازوت چیست؟

مازوت یک هیدروکربن نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام تولید می شود. این ماد ویسکوزیته بالا و کیفیت پاینی دارد و عموما در نیروگاه های حرارتی و موارد مشابه آن استفاده می شود.

عمده ترین ضرر مازوت چیست؟

ایجاد آلودگی هوا