آشنایی با میلگرد کمرکش و انواع آن

۱۶:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
مقاومت سازه ساختمان بسیار مهم است. میلگرد کمرکش میلگردی است که توان کششی و مقاومت را در بتن افزایش می دهد و استفاده از آن برای ساختمان های مقاوم ضروری است. در این مقاله کامل این موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

میلگرد کمرکش چیست؟

فهرست مطالب:

 • میلگرد کمرکش
 • میلگرد کمرکش دیوار برشی
 • میلگرد کمرکش تیر
 • مهم ترین ویژگی های میلگرد کمرکش
 • میلگرد کمرکش چیست؟
 • کاربرد میلگرد کمرکش

میلگرد کمرکش

میلگردی است که از آن برای افزایش مقاومت کششی و خمشی بتن استفاده می شود. با اینکه سیمان و بتن مقاومت بسیار زیادی دارد اما در برابر فشار های کششی و خمشی مقاوم نیست به همین خاطر در آن از میلگرد کمرکش استفاده می شود. این نوع میلگرد در میانه بتن قرار می گیرد تا از ترک و شکستگی بتن هنگام ورود فشار های کششی و خمشی جلوگیری کند. و این میلگرد در برابر فشار مقاوم است و خم یا شکسته نمی شد. از آنجایی که سطح مقاومت انواع مختلف میلگرد کمرکش باهم متفاوت است، مهندس ساختمان باید با توجه به پروژه و نیاز مربوطه آن را انتخاب کند. از آنجایی که میلگرد کمرکش انعطاف پذیری بالایی در برابر فشارهای وارد بر ساختمان دارد به آن آرماتور کششی هم می گویند. میلگرد کمرکش به دو دسته ساده و آجدار با استاندارد A1، A2  و A4  تقسیم می شود. از آنجایی که میلگرد کمرکش آجدار دارای برجستگی و شیار می باشد اتصال بهتری در بتن برقرار می کند و در نهایت مقاومت کششی بالاتری ایجاد می شود.  میلگرد کمرکش براساس نوع استاندارد میلگرد، میزان مقاومت نهایی میلگرد، میزان مقاومت تسلیم میلگرد و شکل رویه تقسیم بندی می شود.

میلگرد کمرکش دیوار برشی

دیوار برشی دیواری است که  ازاتصال دو یا سه دیوار در راستای L  شکل و یا U  شکل عمود برهم شکل می گیرد و تحت تاثیر بارهای واقع در صفحه خود قرار گرفته  و در تحمل و انتقال نیرو مشارکت می کند. این نوع دیوار انواع مختلفی دارد.

میلگرد کمرکش تیر

هرچه قدر ارتفاع ستون بیشتر شود آن ستون لاغرتر می شود و در نتیجه احتمال کمانش ستون بیشتر می شود به همین دلیل در آن از میلگرد کمرکش استفاده می شود تا از خم شدن ستون جلوگیری شود.

مهم ترین ویژگی های میلگرد کمرکش به شرح زیر است:

 • میلگرد کمرکش مقاومت و توان کششی بتن را افزایش می دهد.
 • این نوع میلگرد در بارهای کششی دچار خمیدگی نمی شود.
 • هنگام اعمال بارهای کششی زیاد، طول المان زیاد می شود.
 • میزان توان تحمل کشش وارد شده بر ساختمان در میلگرد های کمرکش با توجه به نوع ساخت و استاندارد متفاومت است.
 • این نوع میلگرد باید در پایین ترین قسمت از خط فرضی تیر قرار گیرد.

کاربرد میلگرد کمرکش

از میلگرد کمرکش در صنعت و ساختمان سازی استفاده زیادی می شود. مهم ترین کاربرد این نوع میلگرد بالابردن توان کششی و مقاومت ساختمان است. میلگرد کمرکش مناسب برای سازه های سد، پل، ساختمان های چند طبقه و پروژه های بزرگ است. لازم به ذکر است در منطق زلزله خیر بسیار مهم است که از میلگرد کمرکش استفاده شود تا مقاومت ساختمان در برابر زلزله افزایش یابد. ساختمان های ژاپنی و اروپایی که اصولی ساخته می شود و مقاومت خوبی دارد از میلگرد کمرکش در سازه به درستی استفاده می کند به همین دلیل سازه هنگام حوادث طبیعی مثل سیل، طوفان و زلزله مقاوم است و احتمال تخریب سازه بسیار کم می باشد .  بسیاری از ساختمان های ایران هم  در حال حاضر مطابق با استاندارد های جهانی ساخته می شوند و از این مقطع استفاده می کند.

سوالات کاربردی:

میلگرد کمرکش چیست؟

میلگردی است که از آن برای افزایش مقاومت کششی و خمشی بتن استفاده می شود.  این نوع میلگرد در میانه بتن قرار می گیرد تا از ترک و شکستگی بتن هنگام ورود فشار های کششی و خمشی جلوگیری کند.

مهم ترین کاربرد میلگرد کمرکش چیست؟

مهم ترین کاربرد میلگرد کمرکش افزایش توان کششی و مقاومت بتن در ساختمان می باشد.

انواع میلگرد کمرکش کدام است؟

 • میلگرد کمرکش دیوار برشی
 • میلگرد کمرکش تیر