ورق گالوانیزه چیست؟

۱۵:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
ورق گالوانیزه ورقی است با طول عمر بالا و مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی. از ورق گالوانیزه در مناطقی که رطوبت بالایی دارند استفاده می شود. گالوانیزه کردن ورق به این صورت است که به وسیله نورد گرم بر روی آن روکشی قرار می گیرد که این روکش حالت عایق به ورق می دهد. 

ورق گالوانیزه چیست؟

فهرست مطالب

ورق گالوانیزه چیست؟ 

گالوانیزه کردن چیست؟

به چه ورقی گالوانیزه می گویند؟

تاریخچه ورق گالوانیزه

انواع ورق گالوانیزه براساس روش تولید

نحوی تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری نورد گرم

تقسیم بندی ورق های گالوانیزه بر اساس نوع فرمینگ

ورق گالوانیزه چه کاربردی دارد؟

عمر مفید ورق گالوانیزه چه قدر است؟

از ورق های گالوانیزه باید چگونه نگه داری کنیم؟

 

 

 

 

ورق گالوانیزه چیست؟ 

فولاد کاربرد گستره ای در صنعت و ساختمان سازی دارد. اما مهم ترین نکته ای که در خصوص فولاد وجود دارد این است که در برابر عوامل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم نمی باشد. به همین دلیل برای محیط هایی که در شرایط جوی نامناسب قرار دارد و یا با مواد اسیدی و شیمیایی برخورد دارد فولاد به تنهایی مناسب نمی باشد. برای مقاوم کردن فولاد در برابر عوامل خوردگی عملیاتی صورت می گیرد تا فولاد مقاوم شود. یکی از روش های مقاوم کردن فولاد در برابر خوردگی، گالوانیزه کردن آن می باشد.

گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزه کردن فولاد، به این صورت است که به وسیله کمک فرایند نورد گرم و یا سرد یک لایه فلز روی، روی سطح فولاد قرار می گیرد. با این روش از فولاد در برای زنگ زدگی و خوردگی مراقبت می شود. به میزانی که سطح فولاد از روی بیشتر باشدف میزان حفاظت آن نیز بیشتر است. محافظت از فولاد به وسیله گالوانیزه کردن آن، نسبت به روش های دیگر هزینه ی کم تری دارد.

 دو ویژگی مهم که ماده گالوانیزه دارد:

 1. چسسبندگی به فلز اولیه
 2. مقاوم بودن در برابر اصطکاک

به چه ورقی گالوانیزه می گویند؟

ورق گالوانیزه ورقی است فولادی که سطح آن با یک لایه روی پوشش داده شده است. ویژگی گالوانیزه کردن ورق منجر به محافظت ورق در برابر عوامل خوردگی و زنگ زدگی می شود. درصورتی که پوشش روی ایجاد شده روی ورق از بین برود و یا حتی شکسته شود بازهم ورق دیگر زنگ نخواهد زد.

تاریخچه ورق گالوانیزه

اولین بار در سال 1780 میلادی توسط دکتر لوئیجی گالوانی کشف شد وجود دو عنصر با خواص الکتریکی متفاوت در هر محلول می تواند باعث ایجاد پیل الکتریکی می شود. ایشان طی تحقیقات علمی که داشت متوجه این نکته شد. سپس در سال 1827 میلادی دانشمند مشهوری به نام السنادر ولتا تحقیقات قبلی کامل شد و اسم جریان الکتریکی که از واکنش شیمیایی حاصل می شود جایگزین نام گالوانیک شد. در نهایت در سال 1836 فرایند غوطه ور کردن آهن در روی توسط مهندس فرانسوی به نام سورل انجام گرفت. به دلیل نتایج حاصله از تحقیقات گفته شده در سال 1850 میلادی کارخانه ای بزرگ در بریتانیا برای گالوانیزه کردم محصولات آهنی تاسیس شد. بعد از آن کارخانه های دیگری در مکان های مختلفی در جهان تاسیس شد و از آن پس تا کنون فعالیت دارند.

انواع ورق گالوانیزه براساس روش تولید

گالوانیزه کردن ورق به دو روش سرد و گرم انجام می گیرد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد

 1. ورق گالوانیزه گرم

عمل گالوانیزاسیون به وسیله فرایند نورد گرم صورت می گیرد. متداول ترین روش در ایران برای گالوانیزه گرم، روش غوطه وری می باشد. گالوانیزه گرم بسیار ماندگار تر از گالوانیزه سرد می باشد.

 1. ورق گالوانیزه سرد

عمل گالوانیزاسیون به وسیله فرایند نورد سرد صورت می گیرد.

نحوی تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری نورد گرم

 • گام ا ول

در اولین مرحله آماده سازی صورت می گیرد. در صورتی که ورق به صورت رول باشد به صورت یکجا و یا به صورت ورق برش خورده(شیت) گالوانیزه می شود.

سپس چربی شویی روی  ورق صورت می گیرد. این مرحله توسط محلول سود انجام می گیرد.

در مرحله بعدی، ورق شست و شو می شود که بر روی ورق اثری از محلول چربی گیر نماند.

و در نهایت، ورق در محلول زنگ زدای اسید کلریدریک غوطه ور می شود تا زنگ زدگی های ورق از بین برود و سپس شست و شو می شود تا محلول زنگ زدا از سطح ورق پاک شود.

 • گام دوم

جهت ترکیب شدن فلز روی با فولاد، سطح ورق به واسطه فلاکس که ترکیبی از روی و عناصر دیگر است آماده ی عملیات گالوانیزه می شود.

سپس ورق به وسیله کوره های پیش گرم، کرم می شود تا به هنگام غوطه ور شدن در مذاب روی، پاشش صورت نگیرد. به عبارتی فلز با وان غوطه وری روی هم دما می شود.

 • گام سوم

فولاد در وان مذاب روی غوطه ور می شود.

 • گام چهارم

فولاد گالوانیزه شده خنک می شود و بعد از تمیزکاری به بخش بسته بندی منقل می گردد.

تقسیم بندی ورق های گالوانیزه بر اساس نوع فرمینگ

 • ورق شادولاین
 • ورق شیروانی
 • ورق کرکره رول آف
 • عرشه فولادی
 • رنگی
 • بدنه کانکس
 • کانال‌های پیش ساخته

ورق گالوانیزه چه کاربردی دارد؟

این ورق به دلیل پوشش روی که دارد برای محیط هایی که در معرض شرایط جوی نامناسب آب و هوا قرار دارد مناسب می باشد. ورق گالوانیزه می تواند جایگزین مناسبی برای ورق های استنلس استیل باشد. از این ورق برای استفاده در صنایع مختلفی از جمله راهسازی، نصب گاردریل، خودروسازی، دکل های مخابراتی، سازه های پیش ساخته و سبک و ... استفاده می شود.

عمر مفید ورق گالوانیزه چه قدر است؟

عمر مفید این ورق به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

نوع روش تولید ورق گالوانیزه

 1. کیفیت پوشش سطح ورق
 2. شرایط کار و محیط مورد استفاده

 در شرایط معمولی این ورق معمولا عمری بین 20 تا 30 سال دارد. هرچه قدر میزان خوردگی محیط استفاده بیشتر باشد از عمر این ورق کاسته می شود.

از ورق های گالوانیزه باید چگونه نگه داری کنیم؟

برای اینکه ورق گالوانیزه عمر طولانی و مناسبی داشته باشد باید در نگه داری آن نکات زیر رعایت شود:

 • ورق گالوانیزه باید در محیط مناسب با تهویه مناسب قرار می گیرد.
 • دور ورق به هیچ وجه نباید پلاستیک پیچیده شود حتی برای مدت زمان کم.
 • ورق ها باید طوری نگه داری شود و هوا مابین آنها جریان داشته باشد.
 • ورق ها باید در فاصله از سطح زمین و به دور از خاک نگه داری شوند.

نکته: در صورتی که ورق در شرایط نا مطلوب نگه داری شود ممکن است آسیب ببیند و از عمر آن کاسته می شود. در صورت نگه داری نامطلوب و ایجاد واکنش شیمیایی پوشش روی با رطوبت، یک لایه سفید رنگ به شکل شوره روی سطح ورق ایجاد می شود.

سوالات کاربردی

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه کردن فولاد، به این صورت است که به وسیله کمک فرایند نورد گرم و یا سرد یک لایه فلز روی، روی سطح فولاد قرار می گیرد.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه ورقی است فولادی که سطح آن با یک لایه روی پوشش داده شده است. ویژگی گالوانیزه کردن ورق منجر به محافظت ورق در برابر عوامل خوردگی و زنگ زدگی می شود.

ورق های گالوانیزه بر اساس فرمینگ کدام است؟

 • ورق شادولاین
 • ورق شیروانی
 • ورق کرکره رول آف
 • عرشه فولادی
 • رنگی
 • بدنه کانکس
 • کانال‌های پیش ساخته

 مهم ترین ویژگی گالوانیزه کردن ورق چیست؟

مهم ترین ویژگی گالوانیزه کردن ورق  این است که منجر به محافظت ورق در برابر عوامل خوردگی و زنگ زدگی می شود.