پروفیل درب و پنجره و کاربرد آن

۱۵:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
پروفیل درب و پنجره مقطعی بسیار مهم است که برای ساخت درب و پنجره و انواع چهارچوب مورد استفاده قرار می گیرد. در این دانشنامه به صورت تخصصی با این پروفیل آشنا خواهیم شد.

پروفیل درب و پنجره چیست؟

فهرست مطالب

پروفیل درب و پنجره چیست؟

جنس پروفیل های درب و پنجره

مشخصات پروفیل درب و پنجره

انواع پروفیل درب و پنجره

نحوه ی ساخت پروفیل درب و پنجره

وزن پروفیل چگونه محاسبه می شود؟

سوالات کاربردی

پروفیل درب و پنجره چیست؟

پروفیل درب و پنجره، یکی از مقاطع بسیار مهم در ساختمان است. به مراتبی که کیفیت این پروفیل بالا باشد، کیفیت سطحی ساختمان نیز بیشتر خواهد شد. بنابر نوع پروفیل درب و پنجره انتخابی هزینه ساختمان نیز متغییر خواهد بود. پروفیل درب و پنجره معمولا ضخامتی بین 2 تا 2.5 میلی متر دارد. این پروفیل مقطعی که به صورت تو خالی که دارای اشکال مختلفی می باشد و برای چهار چوب درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختمان سازی مصالح بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد اما پروفیل درب و پنجره در بین آنها جایگاه ویژه ای دارد. این پروفیل علاوه بر تاثیری که در کیفیت ساختمان دارد در ظاهر آن نیز تاثیر به سزایی دارد. همانطور که گفته شد نوع پروفیل انتخابی بر قیمت تمام شده درب و پنجره نیز تاثیر به سزایی دارد. پروفیل درب و پنجره می تواند از متریال متفاوتی ساخته شود. این پروفیل بر اساس استاندارد های مختلی تولید می شود اما استاندارد مورد استفاده برای این پروفیل در ایران 7336 است که به صورت مقطعی تو خالی از ورق روغنی و یا ورق سیاه تولید می گردد. قیمت ورق سیاه و ورق روغنی در قیمت پروفیل تولید شده تاثیر گذار است. استاندارد کشور هند IS4351 می باشد که در آن جنس پروفیل درب و پنجره و نحوه ی ساخت آن ثبت می شود. در بین پروفیل های درب و پنجره، جنس PVC و UPVC دارای بیشترین کاربرد در حال حاضر می باشد. محصولات UPVC دارای تنوع بسیار زیادی نسبت به پروفیل آهنی است.

جنس پروفیل های درب و پنجره

پروفیل درب و پنجره فولادی از لحاظ مشخصات ابعاد و سایز به هشت گروه تقسیم می شود. گروه 2 و گروه 7 رایج ترین مدل پروفیل درب و پنجره می باشد. پروفیل های درب و پنجره نیز به دو نوع باز و بسته تقسیم بندی می شوند. امروزه به دلیل شلوغی بیشتر درب و پنجره های دوجداره استفاده می شود. درب و پنجره های دوجداره به وسیله روشهای نوین بیشتر از آلومینیوم و UPVC ساخته می شود.

پروفیل ها عمدتا به صورت شاخه های 6 متری تولید و روانه بازار می شود. وزن این پروفیل بستگی به ضخامت آن دارد. ضخامت این پروفیل معمولا 2 یا 2.5 میلی متر می باشد. بنابراین وزن یک پروفیل درب پنجره با شاخه 6 متری مشخص و ثابت است که این مساله در طراحی بسیار مهم است. به عبارتی در ساختمان هایی که تعداد طبقات زیاد است وزن پروفیل درب و پنجره بسیر مهم است و بر وزن کل ساختمان تاثیرگذار است. لازم به ذکر است وزن این محصول بر قیمت آن نیز تاثیرگذار است به عنوان مثال پروفیل ساخته شده از ورق روغنی، قیمت بالاتری نسب به ورق سیاه دارد.

فرایند تولید این نوع پروفیل نیز بسته به جنس آن متفاوت است به صورتی که پروفیل UPVC به وسیله روش اکستروژن تولید می شود و در این فرایند ممکن چندین مرحله شکل دهی صورت بگیرد. بعضا برای استقامت بیشتر پروفیل UPVC در بخشی از آن تسمه  فولادی یا پی وی سی و یا استیل نیز به کار می رود. از آنجایی که این پروفیل دارای طیف گسترده ای می باشد و تنوع زیادی دارد هر کارخانه نوع خاصی از آن را تولید می کند.

مشخصات پروفیل درب و پنجره

مشخصات شیمیایی

مشخصات شیمیایی یک پروفیل بسته به جنس آن دارد. اجناس پروفیل درب و پنجره می تواند به شرح زیر باشد:

UPVC

ماده ی اولیه این پروفیل PVC می باشد که دارای مقاومت بسیار کمی در مقابل گرما و نور و خوردگی می باشد و به همین علت برای رفع موارد اعلامی از تکنولوژی خاصی به اسم UPVC استفاده شد.

فولاد

معمولا از ورق های سرد و گرم که شامل ورق سیاه و ورق روغنی است ساخته می شود. ورق انتخابی براساس نیاز و کاربرد آن می باشد.

آلومینیوم

از آنجایی که آلومینیوم وزن بسیار سبکی دارد و در برابر خوردگی مقاوم است برای ساخت درب و پنجره بسیار مناسب است.

کامپوزیت

یک نوع پلاستیک تقویت شده با ترکیب الیاف شیشه می باشد که ازآن برای ساخت پروفیل های مختلفی بلخص درب و پنجره استفاده می شود.

چوب

اولین پروفیل های درب و پنجره چوبی بودند که امروزه بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی

ظاهر پروفیل های درب و پنجره بسیار مهم است.  پروفیل فولادی در دسته بندی Hollow Section یا مقاطع توخالی قرار می گیرد. طول این مقطع به صورت یک شکل هندسی ثابت می باشد. بنابر سطح مقطع و شکل آن اسم آن نیز متفاوت می باشد.

انواع پروفیل درب و پنجره

 • پروفیل لنگه دری: ابعاد بزرگی دارد و برای لنگه درب استفاده می شود.
 • پروفیل لنگه: برای باز شدن پنجره استفاده می شود.
 • پروفیل میانی: برای ستون پنجره و فریم درب های بیرون استفاده می شود.
 • پروفیل فریم کشویی: برای تولید کلاف پنجره کشویی مناست
 • پروفیل زهوار: برای نگه داشتن پانل و شیشه استفاده می شود.
 • پروفیل اتصال قاب به قاب: برای اتصال پنجره های به صورت صاف و یکدست کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی ساخت پروفیل درب و پنجره

پروفیل درب و پنجره طی یک فرایند دقیق و حساب شده و کاملا تخصصی تولید می شود. در نخستین گام مواد اولیه تولید انتخاب می گردد، به این صورت که ورق یا کلاف مورد نظر انتخاب می شود. در دومین گام طی محاسبات دقیق، پروفیل از ورق انتخابی برش داده می شود. دستگاه های برش ورق کاملا مجهز هستند تا برش دقیق و با کیفیت بالا انجام گیرد. ضربه گیر، سیستم کنترل کناره ی ورق و کلاف گیر از تجهیزات ویژه ی دستگاه برش می باشد. بعد از انتخاب ورق مورد نظر و برش و تبدیل ورق به نوار، توسط دستگاه های تولید پروفیل، شکل دهی انجام می شود. البته لارم به ذکر است برخی از ورق ها مانند ورق های روغنی که مقاومت کششی بهتری دارند برای تولید پروفیل گزینه ی مناسب تری می باشند.

وزن پروفیل چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که قبلا گفته شد وزن یک پروفیل به ضخامت آن بستگی دارد و طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

وزن پروفیل= تعداد * طول (بر اساس متر) * وزن (بر اساس کیلوگرم)

جدول وزنی  پروفیل درب و پنجره به شرح زیر است:

وزن (kg/m)

سایز قوطی (mm)

ضخامت (mm)

0.62

20*20

1

0.78

25*25

1

0.96

30*30

1

1.12

35*35

1

1.25

40*40

1

0.75

20*20

1.25

0.98

25*25

1.25

1.19

30*30

1.25

1.39

35*35

1.25

1.55

40*40

1.25

0.91

20*20

1.5

1.17

25*25

1.5

1.42

30*30

1.5

1.64

35*35

1.5

1.86

40*40

1.5

2.12

45*45

1.5

2.33

50*50

1.5

2.82

60*60

1.5

سوالات کاربردی

پروفیل درب و پنجره چیست؟

پروفیل درب و پنجره، یکی از مقاطع بسیار مهم در ساختمان است. به مراتبی که کیفیت این پروفیل بالا باشد، کیفیت سطحی ساختمان نیز بیشتر خواهد شد. نابر نوع پروفیل درب و پنجره انتخابی هزینه ساختمان نیز متغییر خواهد بود. پروفیل درب و پنجره معمولا ضخامتی بین 2 تا 2.5 میلی متر دارد. این پروفیل مقطعی که به صورت تو خالی که دارای اشکال مختلفی می باشد و برای چهار چوب درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پروفیل درب و پنجره از لحاظ شکل ظاهری کدام است؟

 • پروفیل لنگه دری
 • پروفیل لنگه
 • پروفیل میانی
 • پروفیل فریم کشویی
 • پروفیل زهوار
 • پروفیل اتصال قاب به قاب

وزن پروفیل به چه صورت به دست می آید؟

وزن پروفیل= تعداد * طول (بر اساس متر) * وزن (بر اساس کیلوگرم)