لوله داربست چیست و چه کاربردی دارد؟

۱۴:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۵
لوله داربست، لوله ای است سیاه از جنس فولاد با طول 3 تا 6 متر می باشد. این لوله برای سازه های داربستی مناسب می باشد. از این لوله به هیچ وجه برای انتقال سیالات استفاده نمی شود. در این مقاله با این لوله داربست، اجزای لوله داربست، کاربرد های آن و جدول وزنی آن بهتر آشنا خواهیم شد.  

لوله داربست چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از توضیحی مفهوم لوله داربست باید گفت، شناخت این لوله از اهیمت بالایی برخوردار است زیرا اگر آن را به درستی شناسایی نکنید، پروژه شما دچار آسیب جدی می‌شود. 

لوله داربست چیست؟

داربست فلزی، سازه ای است که در ساختمان برای دسترسی به نقاط کور ساختمان نصب می گردد. لوله ی داربست، لوله ای از جنس فولاد می باشد که در دونوع سبک و سنگین با طول 3 تا 6 متر برای شرایط وزنی متفاوت و با فرآیند نورد گرم تولید می‌شود. فراهم گردیده است. سازه داربست  از متصل شدن لوله های داربست تشکیل می شود. لوله های داربست به کمک بست به یکدیگر متصل می شوند. نکته ای که باید بدانید این است که این لوله تنها برای سازه های داربستی کاربرد  دارد و به هیچ وجه مناسب انتقال آب و سیالات نیست و به همین دلیل تست آب یا گاز بر روی آنها انجام نمی شود. در صنعت، لوله داربست را با نام لوله 5 می‌شناسند.

لوله داربست علاوه بر فولاد از چوب هم می تواند ساخته شود اما داربست های فلزی دارای دوام و استحکام بیشتری هستند. برای ساخت سازه های داربست باید دقت زیادی به خرج داد، و هرگونه بی دقتی می تواند خسارت جبران ناپذیری به وجود بیاورد. داربست فلزی باید در فاصله 30 تا 40 سانتی متر از ساختمان قرار گیرد. البته این فاصله با نظر معمار تغییر کردنی است.

سایز استاندارد لوله داربستی چگونه تعیین می‌شود؟

سایز استانداری که برای للوه داربستی در نظر گرفته می‌شود، قطر خارجی 48.3 میلی متر، ضخامت دیواره 3.2 میلی متر و طول 6 متر است. این استاندارد برای تمامی لوله های داربستی صادق است. مگر اینکه مدل و نوع خاصی از آن مد نظر باشد.  لوله ‌های داربستی توسط بست‌خهای خاص و ویژه‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند.  

اجزای مختلف لوله داربستی 

بستی است که در ساختمان سازه برای طولانی کردن دو لوله داربست مورد استفاده قرار می گیرد.

بست لوله های افقی

برای اتصال دو لوله افقی با زاویه 90 درجه استفاده می شود.

پایه قابل تنظیم

ارتفاع داربست به وسیله ی این پایه تنظیم می شود. این بست به جداره داخل پایین لوله متصل می شود.

صفحه زیر ستون

برای توزیع بار از قسمت پایین ستون بر روی تکیه گاه از صفحه ی مربعی پایه  دار استفاده می شود که به آن صفحه زیر ستون می گویند.

نردبان

برای دسترسی به طبقات بالای داربست از نردبال با طول 6 متر استفاده می شود. این نردبات باید در زاویه ی 75 درجه نصب شود.

جک داربست

برای ثابت کردن سکوی داربست به محلی ثابت از جک داربست استفاده می شود.

چرخ داربست متحرک

در داربست های متحرک مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم مخصوص داربست

برای بستن تخته های داربست به لوله داربت ازسیم مخصوص داربست استفاده می شود. جنس این سیم گالوانیزه می باشد.

بالابر

برای بالا بردن تجهیزات داربست از بالابر استفاده می شود.

کفشک پایه

ابزاری است با ابعاد پایه به طول 60 سانتی متر، عرض 22.5 تا 25 سانتی متر و ضخامت 3.8 تا 6.3 سانتی متر می باشد که در سطوح ناهموار در زیر کفشک های فلزی قرار می گیرد. جنس این محصول چوب می باشد.

کفشک فلزی

در بخش انتهایی لوله داربست بر روی کفشک پایه نصب می شود.

تخته داربست

تخته ای است باضخامت 3.8 تا 6.3 سانتی متر و اندازه 4 تا 6 متر با جنس چوب یا فلز می باشد.

مغزی

برای اتصال لوله های داربست از مغزی استفاده می شود.

کاور

برای پوشش قسمت بیرونی اتصال دو سر لوله داربست مورد استفاده قرار می گیرد.

درهنگام اجرای داربست به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای ساختمان هایی که ارتفاع آن کم باشد، از داربست های کوتاه با وزن کم استفاده می شود. بیشترین ارتفاع مجاز برای این داربست 3 متر می باشد. برای ساختمان هایی که ارتفاع آن زیاد می باشد، از داربست های با ارتفاع زیاد با ضخامت 4 میلی متر استفاده می شود.

در هنگام استفاده از داربست باید از کمر بند ایمنی و کفش های ضد لغزش استفاده شود.

ورود و خروج کار باید از راهی ایمن و مطمئن انجام بگیر.

نردبان ورود به سکوی کار، باید به صورت درست و صحیح به سکوی کار متصل شده باشد.

سکوی کار مناسب یکی از مواردی  بسیار مهم است و نصب و برداشت آن بسیار مهم است، نزدیک به 20 درصد خسارات سازه های داربستی هنگام نصب و برداشت سکوهای ورود و خروج است.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که تخته های داربست باید به خوبی به یدکدیگر متصل باشند درغیر این صورت خسارات جبران ناپذیری ایجاد می گردد.

هر داربست توان تحملی وزن مخصوصی را دارد و در صورتی که بیش از حد توان آن بار روی آن قرار بگیرد خم و در نهایت شکسته می شود. یکی دیگر از عواملی که منجر به آسیب سازه داربستی می شود، سکوهای بدون محافظ و عدم تنظیم سکو می باشد. در صورتی که ارتفاع ساختمان بسیار زیاد باشد، ممکن است داربست با سیم های الکتریکی بالای آن برخورد کرده و اتصالی به وجود آید به همین دلیل قبل نصب چنین مسائلی را باید در نظر گرفت.

انواع داربست

داربست چکشی ستاره

از پایه های قائم با مهار های افقی تشکیل شده است. مهم ترین مزیت این داربست، آسانی درجابجایی و انتقال، راحتی در باز و بسته شدن، نیاز به مهاربندی در ارتفاع زیاد اشاره کرد.

داربست مثلثی

فریم هایی که به صورت نر و ماده به شکل مثلث به یکدیگر وصل می شوند را داربست مثلثی می گویند. مهم ترین ویژگی این داربست، سهولت در باز و بسته شدن بدون نیاز به کارگر است.

داربست چکشی کاسه ای

از پایه های قائم و مهارهای افقی تشکیل شده است. مهم ترین مزایا و ویژگی های این داربست، عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاع زیاد، قابلیت استفاده در داربست بندی نمای ساختمان و قابلیت توسعه در پلن می باشد.

جدول وزن لوله داربست

وزن لوله داربست متناسب با ضخامت و سایز آن متفاومت می باشد.

قطر خارجی  (میلی متر)

طول لوله داربست (میلی متر)

ضخامت لوله داربست (میلی متر)

وزن (کیلوگرم)

48.3

2.0 – 6.0

2.75

18.53

3.00

20.11

3.20

21.35

3.60

23.81

3.75

24.72

3.80

25.02

4.00

26.22

48.6

2.0 – 6.0

2.1

14.45

2.2

15.10

2.3

15.76

2.4

16.41

2.5

17.5

2.6

17.70

2.7

18.34

 

سوالات کاربردی

لوله داربستی چیست؟

لوله داربست، لوله ای است سیاه از جنس فولاد با طول 3 تا 6 متر می باشد. این لوله برای سازه های داربستی مناسب می باشد. از این لوله به هیچ وجه برای انتقال سیالات استفاده نمی شود.

کاربرد لوله داربست چیست؟

سازه های داربستی به وسیلفه لوله داربست ساخته می شوند.

اجزا تشکیل دهنده لوله داربست چیست؟

میله شکاف دار اتصال

بست لوله های افقی

پایه قابل تنظیم

صفحه زیر ستون

نردبان

چرخ داربست متحرک

سیم مخصوص داربست

بالابر

کفشک پایه

کفشک فلزی

مغزی

کاور

انواع داربست چیست؟

داربست چکشی ستاره

داربست چکشی کاسه ای

داربست مثلثی

داربست مثلثی چیست؟

فریم هایی که به صورت نر و ماده به شکل مثلث به یکدیگر وصل می شوند را داربست مثلثی می گویند. مهم ترین ویژگی این داربست، سهولت در باز و بسته شدن بدون نیاز به کارگر است.

داربست به چند دسته تقسیم می شود؟

دو دسته

سبک و سنگین

مهم ترین نکته برای اجرای داربست چیست؟

با توجه به ارتفاع ساختمان و بار باید داربست مورد نظر انتخاب شود. قبل از نصب فاصله و نکات ایمنی و سکوی ورود بررسی و طبق استاندارد به صورت دقیق نصب گردد. در صورتی که لوله متناسب با ارتفاع و یا وزن انتخاب نگردد منجر به شکستگی می شود و عوارض جبران ناپذیری پدید خواهد آمد.

تفاوت دارست چوبی و فلزی چیست؟

تفاوت در استحکام آن می باشد. لوله داربست فلزی داری استحکام بیشتری می باشد.