فرسودگی ماشین آلات معدنی

۱۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
مشاور رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی گفت: بسیاری از تولیدکنندگان قطعات را به صورت CKD وارد می کنند و نهایتاً با اسمبل تجهیزات چینی کشور را تبدیل به یک بازار بزرگ برای این محصولات کردند و عملاً تولیدی در داخل انجام نمی‌شود.

مجید سروش، مشاور رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی در مورد فرسودگی ماشین آلات معدنی بیان کرد: متاسفانه سالهاست که دسترسی ما نسبت به کشورهای رقیب برای خرید ماشین آلات معدنی بسیار محدود شده است. وی ادامه داد: یک بخشی از این محدودیت ها به دلیل تحریم‌های خارجی بوده که دسترسی ما را به نظام مالی قطع کرده است و متاسفانه این موضوع باعث شده که نتوانیم از ابزارهای مالی بین‌المللی برای تامین مالی جهت بروز رسانی ماشین آلات استفاده کنیم.

سروش، تولید داخلی ماشین آلات معدنی را یکی دیگر از مشکلات این حوزه عنوان کرد و گفت: برای اطلاع دقیق از این موضوع، باید نگاه عمیق‌تری به این مسئله داشته باشیم و ببینیم در دنیا چه خبر است؟ مشاور رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی بیان کرد: تنها حدود 200 تولیدکننده ماشین آلات صنعتی در جهان وجود دارد در حالی که در حال حاضر حدود 20 شرکت داخلی در ایران مدعی تولید ماشین آلات صنعتی هستند. وی اضافه کرد: بسیاری از تولیدکنندگان قطعات را به صورت CKD وارد کشور می کنند و نهایتاً با اسمبل تجهیزات چینی کشور را تبدیل به یک بازار بزرگ برای این محصولات کرده اند و عملاً تولیدی در داخل کشور انجام نمی‌شود.

سروش تاکید کرد: در واقع تمامی ماشین‌آلات مونتاژ کالاهای چینی هستند و با نام ایران در داخل کشور توزیع می‌شود. این اتفاق همچون حوزه‌های دیگر باعث یک اختلاف قیمتی بسیار بین مصرف کننده داخلی و قیمت های جهانی شده است که گاهی اوقات این اختلاف موجب افزایش قیمتی 3 تا 4 برابر در بازار شده است. مشاور رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر 780 معدن در کشور تعطیل هستند که عمدتا شامل معادن کوچک و متوسط مقیاس می شوند که به دلیل عدم دسترسی به ماشین آلات در قیمت مناسب فعالیت آنها اقتصادی نیست.