انتخابات و روند بازار

۱۵:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۹
بازار تحت تاثیر مناسبات جهانی و منطقه‌ای و گمانه‌ زنی‌های سیاسی، در هفته گذشته روندی شتابان را تجربه کرد و اما در اولین روز از آغاز هفته جاری و درست بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، بازار کم و بیش در ابهام انتخابات به سر می‌برد.

تشدید تنش‌های منطقه‌ای، گمانه‌زنی‌ها پیرامون نتایج انتخابات ریاست جمهوری و چالش‌های مربوط به تامین انرژی، تحولات شتابان و نوسانات قابل توجهی در بازارهای اقتصادی ایران به وجود آورده بود اما امروز شنبه 9 تیر 1403 بازار با تاثیر از اعلام نتایج انتخابات روندی آهسته و با ثبات را طی کرد.
در شروع روز نرخ ارز که همیشه بیشترین تاثیر را بر دیگر بازارها دارد نسبت به آخرین روز معاملات خود یعنی پنجشنبه هفته گذشته، بدون تغییر و با ثبات قیمتی در بازارها معامله شد.
به عقیده برخی از کارشناسان با باز شدن دامنه نوسان می‌توانیم شاهد افزایش حجم و هیجان در بازار باشیم که به نظر می‌رسد این گمانه‌زنی ها تا حدی درست بوده است چرا که امروز بازار سرمایه بعد از مدت‌ها سرازیری و قرمز ماندن، رشد شاخص‌های بورسی را تجربه کرد به طوری که شاخص کل بورس امروز در زمان بسته شدن معاملات 10 هزار و 892 واحد رشد داشت و به 2 میلیون و 96 هزار و 24  واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز تا پایان معاملات 5 هزار و 400 واحد افزایش یافت.
اما در معاملات بورس کالا این روند کاملا برعکس طی شد و استقبال چندانی از محصولات فولادی صورت نگرفت و نکته قابل توجه هم در این معاملات کاهش قیمت آهن اسفنجی توسط برخی از کارخانجات تولیدی بود این در حالی است که محصول تیرآهن برخلاف دیگر محصولات پر مشتری بود و تقاضای دوبرابری را تجربه کرد. طبق آمار به دست آمده، در بازار آهن آلات هم همین روند ادامه داشت و محصولات به صورت ثابت مورد معامله قرار گرفتند که البته ثبات نرخ ارز نیز در این بین بی‌تاثیر بر این معاملات نبوده است چرا که همیشه تلاطم در بازار ارز به عنوان یکی از عوامل اصلی التهابات بازار آهن آلات تلقی می‌شود.